Až vesmír vybouchne,přežijí to tři životní formy: Já,švábi a Doktor,který mně a ty šváby zachránil.


Torchwood

13. září 2011 v 17:23 | Shayla
Po dvou letech se seriál Torchwood vrací na televizní obrazovky, a to nejen britské, ale i ty americké. Nový desetiepizodní příběh s podtitulem Miracle Day navíc slibuje podívanou jak pro fanoušky původních sérií, tak i pro diváky zcela nové.


Seriál Torchwood vznikl v roce 2006 jako spin-off tehdy již rok vysílaného seriálu Doctor Who, britské televizní sci-fi klasiky původně vysílané během 60. až 80. let minulého století, která se právě v roce 2005 vrátila na obrazovky BBC s novými sériemi. Za vznikem nového Doctora Who i Torchwoodu stál producent a scénárista Russell T Davies, jenž vedle těchto dvou seriálů produkoval i druhý doctorský spin-off s názvem The Sarah Jane Adventures.
Jeho cílem v tomto směru bylo moci rozdělit diváctvo Doctora Who (který je už mnoho desetiletí zaškatulkován jako pořad "pro celou rodinu") do konkrétnějších skupin. Zatímco The Sarah Jane Adventures sledoval osudy jedné z postav původních sérií Doctora Who, která zažívá vědeckofantastická dobrodružství po boku skupiny dětí z jejího sousedství, čímž se chtěl Davies zaměřit na nejmladší publikum, Torchwood měl naopak oslovit diváky dospělé.
Jeho příběh se točí okolo tajné britské instituce Torchwood, která se potýká s nejrůznějšími hrozbami z vesmíru, které staví Zemi do bezprostředního nebezpečí. Seriál se přitom velmi snaží vyhrát si s tématy, které by v Doctoru Who realizovat nešlo, a to nevyjímaje časté brutality či větší otevřenosti sexuálním tématům.
První řada Torchwoodu začala velice skromně. Během let 2006 a 2007 jí vysílala stanice BBC Three a celá série měla poměrně nízký rozpočet, kdy navíc i celková její kvalita byla poměrně diskutabilní. Tuto sérii si mnoho diváků popravdě oblíbilo ani ne tak kvůli jejím konvenčním kvalitám, ale naopak pro její jakýsi "indie" nádech, kdy ústřední tým bojuje proti mimozemšťanům živícím se lidskou sexuální energií, či přejíždí kanibaly z anglického venkova polním traktorem (například i úzká, nicméně velmi oddaná skupina českých fanoušků často tým ústředních hrdinů označuje jako "torchwoodské lamy" od anglického slova lame - trapný).
V roce 2008 se Torchwood nicméně vrátil s druhou sérií, ve které si polepšil jak rozpočtem, tak i vysílacím prostorem, který mu nyní poskytovala stanice BBC Two. Většina kritiků první série byla tentokrát rychle umlčena a seriál se v průběhu celé své druhé řady začal kvalitativně velmi dobře rozvíjet.
V rámci série třetí z roku 2009 si seriál opět polepšil o další stupeň. Získal značný rozpočet na jednu každou epizodu (jednak i proto, že těchto epizod bylo pouze pět) a ve vysílání se přesunul na vlajkovou BBC One.
Na třetí sérii už se mnohem více také podílel sám Davies, který spolu s několika dalšími scénáristy přivedl na obrazovky BBC strhující jednolitý příběh odehrávající se během jednoho pracovního týdne (každá hodinová epizoda představovala jeden den).
Zatímco první dvě řady byly úzce propojené, série třetí se od nich naopak do jisté míry distancovala a třetí řadu tak lze snadno sledovat i bez znalostí předchozích epizod. Třetí série s názvem Torchwood: Children of Earth celkově sklidila obrovský úspěch u diváků i kritiků. Vyhrála prestižní ocenění BAFTA Cymru (ceny welšské televize) za nejlepší televizní drama i cenu Saturn za nejlepší televizní projekt roku 2009. Vlažnější přijetí se série paradoxně dočkala snad jen od některých skalních fanoušků prvních dvou řad, pro které bylo Children of Earth už málo "lame".
Nyní se Torchwood po dvou letech vrací s již čtvrtou sérií, jež nese název Torchwood: Miracle Day, v rámci níž posouvá Davies hranice svého projektu zase o něco dál. Nový Torchwood se bude vysílat nejen na britské BBC One, ale zároveň i na americké stanici Starz. V seriálu samotném se pak objeví i mnoho amerických herců (mimo jiné i známý hollywoodský veterán Bill Pullman) a vedle Británie se převážně právě ve Spojených státech nová řada natáčela.
Davies navíc celý nový příběh - jenž bude vyprávět tentokrát skrze celých deset epizod - opět nastavuje tak, aby šlo novou řadu sledovat i bez znalosti těch předchozích, čímž se na Torchwood snaží nalákat především americké publikum.
Celý děj budeme nejprve sledovat z pohledu nových amerických postav, které, stejně jako i zbytek světa, zasáhne takzvaný Zázračný den. Den, kdy lidé po celé planetě přestanou umírat. Právě proto se nyní několik agentů CIA pokusí vyhledat členy zaniklé britské organizace Torchwood, záhadného kapitána Jacka Harknesse a jistou Gwen Cooper, kteří by tomuto fenoménu jako snad jediní mohli přijít na kloub.

  • 1.série
  • 2.série
  • 3.série
  • Obrázky
  • Videa

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Aktuální články

Reklama
(c) Shayla I Vytvořeno 2.4.2010 I Doctor Who 1963-2011 I Stránka je chráněna autorskými právy. I Pokud se vám nezobrazuje nové menu (jiné popisky),stiskněte F5.